Geri

Dolar Endeksi Güncelleme - ECB ve FED Ardından Genel Görünüm

30.04.2021 01:59


ECB ve FED toplantılarını geride bırakan Nisan ayı kapanmak üzereyken her 2 merkez bankasının tonlamasında majör bir değişiklik olmasa da Dolar Endeksinde düzeltme hareketleri görüldü.

Kuvvetli gelmeye devam eden ABD verilerine rağmen FED'in, likidite sağlamaya devam ederek piyasaları destekleyeceği açıklaması ana senaryo olarak öne çıksa da ABD büyüme beklentisinin 2021 yılı için %4.5'den %6.5 seviyesine yükselmesi dikkat çekici.

FED başkanı Powell son toplantıda enflasyondaki zıplamanın geçici olduğu konusuna vurgu yapmaya devam ederken, faiz arttırımını düşünmeyi düşünmediklerini yineledi. Aylık $120 milyar tutarındaki tahvil alımı da aynı şekilde devam ediyor.

Avrupa tarafında ise aşılamanın hız kazanması Euro'nun 1.17 seviyelerinden 1.21 üzerine doğru yükselişi için katalizör niteliğindeydi. Ancak bu yükselişi bir düzeltme olarak yorumlamaya devam ediyorum.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, haftaiçerisinde NY Times'a verdiği röportajda aşı olan Amerikalı tursitlerin yaz aylarında Avrupa'ya seyahat etmelerine izin verileceğini açıkladı.  

Bu haberi şöyle okuyorum: Güney Avrupa'nın ABD'li turistlere ihtiyacı var. 

 

Bilanço büyüme hızlarını karşılaştırdığımızda ise ECB'nin, FED'e göre daha hızlı büyümeye devam ettiği görülüyor.

 

 

Bugün açıklanan büyüme verilerine baktığımızda ise Avrupa Bölgesi 'nde çift dipli resesyon yaşanıyor.

 

 

Her ne kadar aşılama ve Avrupa Ortak Kurtarma Fonu etkileri ile bölge ekonomilerinde toparlanma beklense de her ikisinin etkisinin görülmesi yaz ortasından önce ihtimal dahilinde görünmüyor.

Global faizler tarihi düşük seviyelerde iken para birimleri arasındaki güç dengesi sağlanırken faiz farklarından çok büyümenin öne çıkacağı bir dönemdeyiz.

2 hafta sonra açıklanacak FOMC tutanakları, FED üyelerinin görüşünü yansıtması açısından önemli olacaktır. Şahinleşen yeni üyelerin olması politika değişikliğine ilişkin vade beklentilerini belirleyecektir.

Daha önce 89-91 seviyesi arasında dip yapmasını beklediğimiz Dolar Endeksi'ne https://tradeall.com/teknik-analiz-detay/8178/dolar-endeksi---dolar-bizim-paramiz-ama-sizin-sorununuz?a=b teknik olarak baktığımızda,

 

Uzun vadeli grafiklerde Elliott Dalga Teorisi'ne göre 4. dalga içerisinde olduğunu düşündüğüm endeksin, 88 ve 104 seviyeleri arasında yatay bant hareketini devam ettirdiğini görüyoruz.

2 ve 4 numaralı dalgaların almaşık olduğundan yola çıkarak bu bantın kırılması ile kırılım yönüne doğru sert hareketler görülecektir. 

 

 

Kısa vadede ise 4. dalganın içerisinde oluşmaya başlayan alt dalga 93.40 seviyesinden başlayan düzeltmenin sona erebileceğine işaret ediyor.

 

 

ABD 10 Yıllık Getirileri'ne baktığımızda ise 1.50 seviyesine kadar olan düşüşü False - Break Out olarak yorumluyorum ve getirilerdeki yükselişin ilk önce 1.75 seviyesine kadar devam etmesini bekliyorum. Bu durum son zamanlarda korelasyon dönem dönem kopsa da Dolar Endeksi'ndeki yükselişi de destekleyecektir.

 

 

Genel Görünüm

Ekonomik verilerdeki toparlanma ve aşılama hızı gibi faktörler dikkate alındığında Dolar'ın sepetin en güzel elması olduğunu ve Dolar Endeksi'nin yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum.

Uzun vadede 87 daha kısa vadede ise 90 seviyesi üzerinde kaldığı sürece ilk olarak 92 daha sonra 93.40 dirençlerinin test edilmesini beklerim.

93.40 direnci geçildiğinde ise yükseliş daha da ivmelenecektir.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri