success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

İşlem fikri: Nio

25.08.2022 03:06


Nvidia’nın farklı iş kolları gelirlerini incelerken otomotiv tarafının Q2’de iyi performans gösterdiği görülüyor. Bu durumun Nvidia’nın müşterisi olan Nio için bugün seans sonrası açıklanması beklenen bilançosu sonrası iyi performansa neden olabileceği düşüncesindeyim. Nio için Q2 ciro büyümesi beklentisi yıllık bazda sadece 15% (Kaynak: Bloomberg). Son dört çeyrekte yıllık bazda büyümeler sırasıyla 24% (Q1’22), 49% (Q4’21), 116% (Q3’21) ve 127% (Q2’21). Analistlerin Haziran ayı sonuna göre ciro beklentilerinde 17% aşağı revizyon yapması, Nio’nun “önceden düşürülmüş” bu beklentileri aşmasında rol oynayabilir.

 

Nvidia’nın iş kolları ciro değişimi:

  • Q2 Otomotiv gelirleri çeyrek bazında 59% ve yıllık bazda  45% artış gösterdi.

 

Nio Çin pazarında önemli bir elektrikli araç üreticisi. Temmuz ayında 10k araç teslimatı yaptı. 2022 toplam teslimat (Ocak-Temmuz) rakamı ise 60.8k araç. Ocak-Temmuz arası toplam teslimat geçen sene aynı döneme göre 22% büyüme içeriyor. Şirketin ABD’de işlem gören ADR’ı var (Kodu: NIO). Hisse bu seneki teknoloji sektörü satışından kötü etkilendi (Hisse sene başından beri 40% düştü) ama operasyonel tarafta sene başına göre çok daha iyi bir noktada. Mevcut piyasa değeri $31.5 milyar. Araç üretimi/satışı/teslimatı dışında önemli bir “gizli değer” şirketin Çin pazarında sahip olduğu elektrikli araç şarj istasyonu ağı (NIOPower).

 

 

Geçen çeyrek açıkladığı finansallar (Yuan bazında):

 

Zarar eden bir şirket olsa da nakit pozisyona baktığımızda 12-18 aylık bir vade de “sermaye artışı yapma” ihtiyacı yok.

 

Hissede kısa vadeli olumlu görüşe sahip olma nedenlerim;

  • Q2 beklentileri aşağıya çok çekildiği için beklenti üstü rakamların açıklanacağını düşünüyorum.
  • Tesla’da da gördüğümüz gibi Çin tarafında elektrikli araç satışlarının korkulan kadar kötü olmadığını biliyoruz.
  • Çin tarafında mali paketler ile “risk algısının” en azından kısa vade de toparlayabilir (Bu sabah itibariyle alı pozitife dönüyor)
  • ABD’de işlem gören Çin ADR’larına bugün seans öncesi gelen alımlar (Mali paket sonrası)
  • Şarj istasyonları tarafındaki “gizli değer”.
  • Analistlerin hedef fiyatları ile cari hisse fiyatı arasında getiri potansiyeli.

 

Seans öncesi işlemlerde 100 gho ($19.1) üstündeyiz ($19.4). Açılışta alım yapılarak bilanço sornası 2021 Ocak ayından beri devam eden düşüş trendinin üzerine çıkılması düşüncesinde işlem açılabilir. Hedef olarak $23.6 – $24.7 bölgesi takip edilebilir. Zarar kes seviyesi olarak $17.4 kullanılabilir.

 

Nio günlük grafik:

 

Analistlerin Nio için hedef fiyatları (Bloomberg):

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.